Terracotta Sunday

Sluníčko sice ještě pořád svítí, ale dny už jsou chladnější a podzim, moje oblíbené období, už se nezadržitelně blíží. To znamená doba vrstvení, čepic, klobouků a šál. Tento víkend teploměr sice ukazoval pětadvacet stupňů, ale pocitově tak teplo zdaleka nebylo.

Sedět doma, když je venku tak hezky se mi nechtělo, a tak jsme s mými kamarádkami navštívily naši oblíbenou kavárnu.

Při procházce židovskou čtvrtí jsem zrovna holky využila k tomu, aby mi vyfotily outfit. Jakmile se ochladí dá se říct, že v těchto černých kalhotách žiju. Tentokrát jsem je zkombinovala s terakotovým svetříkem a černou podprsenkou.

Jaké je Vaše oblíbené období? Máte taky rádi podzim?


The sun is still shining, but the days are colder and autumn, my favorite season, is inevitably coming closer by day. That means time for layering, beanies, hats and scarves. The thermometer showed twenty-five degreed this weekend, but no way was that the real feel temperature.

I didn't want to sit around at home when it was so nice outside, therefore me and my friends went out to our favorite café.

Walking through the Jewish quarter I asked the girls to take pictures of my outfit. When it gets a bit colder, you can say that I live in these trousers. This time I combined them with this terracotta cropped sweater and black bralette.

What's Your favorite season? Do you like autumn as well?
Sweater: C&A, Bralette: Terranova, Trousers: H&M, Shoes: F&F, Bag: New Look, 
Sunglaasses: Primark, Earrings: Claire's + C&A

Share this:

, ,

CONVERSATION

0 komentářů:

Okomentovat