Off the shoulder love

Happy Monday everyone!!

The weather is finally warm and I can finally dive into the trend of off the shoulder tops, that we've seen on the runways during fashion week, and which I've been loving. They're flattering on anyone, because they show the delicate area of collarbones and your neck.
I combined the delicacy of the white top with the black jeans for contrast, and the denim jacket to roughen the the whole look a bit. Then I added the pale blue scarf just because I felt it needed a bit of something more, and finished the look with the pair of white Nike Air max. I find that I tend to reach for them the most lately. And it's not only because my heels are completely sore from not being used to walking in ballet flats.

What do you like to wear in spring?


Krásné pondělí!!

Venku je konečně teplo a já se tak můžu ponořit do trendu topů z ramen, který jsme viděli na mnoha molech v průběhu fashion weeku, a který jsem si zamilovala. Sluší každému, protože odhalují tu ženskou část těla kolem klíčních kostí a krk.
Zkombinovala jsem jemnost bílého topu s kontrastem k černým riflím a džínovou bundou, abych celý look trochu zdrsnila. Pak jsem dodala světle modrý šátek, protože jsem měla pocit, že celý look potřebuje ještě něco 'extra', a završila to bílými Air_Maxy. Nachytala jsem se, že po nich v poslední době šahám nejčastěji. A není to jenom proto, že mám odřené paty od balerínek.

Co na jaře nejradši nosíte Vy?


Kristine xx


Top: H&M (similar)
Jeans: H&M (similar)
Denim Jacket: thrifted
Scarf: thrifted
Trainers: Nike

Share this:

, , , , , , ,

CONVERSATION

0 komentářů:

Okomentovat