Gatsby Party


<a href="http://www.bloglovin.com/blog/13102573/?claim=jp864axhbwn">Follow my blog with Bloglovin</a>

Every year, the senior students of grammar school are going through a ceremony, where their teacher gives them ribbons. It means that they are officialy seniors and they're one step closer to finishing their high school education. And also one step closer to their Maturita exam, which is the final exam.

The ceremony has two parts.

The official one, where our teacher gives us the ribbons. The head mistress or head master of the school gives a speach and then also the speaker that the students chose.

Then there's the other part, the non official, is  where the students throw a party. Our theme was 'The Great Gatsby'. I think we chose well, because everyone looked so beautiful, like they've just stepped out of the twenties. Besides it was really fun to dress up. So, take a look...Každý rok studenti gymnázia prochází Stužkovacím obřadem. Znamená to, že už jsme oficiálně maturanti a jsem o kousek blíž k dokončení našeho středoškolského vzdělání. Taky to ale znamená, že jsme i kousek blíž k maturitě, což je velice...stresující.

Obřad má dvě části.

Oficiální, kde nás třídní učitelka nebo učitel pasuje na Maturanty a připne nám stužky. Ředitel nebo ředitelka má proslov, stejně jako zástupci tříd, které si studenti vybrali.

Po tomto obřadu následuje druhá část, večírek. Náš byl na téma Velký Gatsby. Myslím, že jsme vybrali dobře, protože všichni vypadali krásně, jakoby vystoupili z 20. let. Navíc byla sranda se obléknout, načesat a nalíčit jako z té doby.  A tak se podívejte na pár fotek...Having a serious moment here...

 Duckface, please...

Duckface vol.2

Share this:

CONVERSATION

0 komentářů:

Okomentovat